ofis temizliği
Ofis Temizliği İçin Doğru Temizlik Şirketi Nasıl Seçilir?
10 Mayıs 2018

Düzenli Ofis Temizliği Faydaları

düzenli ofis temizliği

Çalışan personel ve müşteri kitlesi için düzenli ofis temizliği yaptırmak istenilen algıyı uyandırmada doğru bir uygulamadır.

Mekanlarda çekici ve estetik görünüm denildiğinde ilk akla gelen dekor uygulamalarıdır. Ancak bu durumun tek başına cazip bir mekan oluşturmada yetersiz olduğunun bilgisi verilebilir. Temizliğe gereken önemin verilmesi ofiste çalışan personellerin işlerini daha istekle yapmalarına olanak sunan en büyük etkendir. Temiz alanlar havalandırılan ve tozların alınması ile daha çok oksijen bulunan yerlerdir. Oksijenin bol olması ise personellerin dikkatini toplaması ve en az hata ile işlerini icra etmeleri anlamına gelir.

Aynı zamanda müşteri kitlesi açısından bakıldığında düzenli ofis temizliği ile müşterilerin mevcut işyeri hakkında daha olumlu düşünceler içerisinde olması sağlanır. Özellikle potansiyel müşteriler açısından iş ortaklığının yapılması son derece önemlidir. İş ortaklığının gerçekleştirilmesinde ofis düzeni ve temizliği önemli bir yere sahiptir. İlk izlenim müşterilerde ne kadar olumlu bir düşünce yaratırsa bundan sonraki süreçlerde de müşteri kazanma olasılığı artış gösterir.

Ofis Temizliği Nedir Nasıl Yapılır?

Düzenli ve hijyenik ortamlar yaratmak için öncelikle fazlalıkların kaldırılması ile işe başlanması gerekir. Ofis temizliği mesai saatlerinin dışında yapıldığında çalışan personelin dikkatini dağıtmaması açısından önem taşır. Masaların ve dolapların tozunun alınması ikinci aşama olarak karşımıza çıkar. Yüzey temizleyici bir temizlik malzemesi ve  bez görünür kirlerin uzaklaştırılmasında yeterlidir.

günlük ofis temizliği

Silinen yüzeyler kuru bir bez yardımı ile iyice kurulanır. Kurulanmadığı takdirde ise yüzeylerin hızla tozlanması ve lekeli görünmesi kaçınılmaz olur. Bunun dışında fax, fotokopi, telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazların kuru bezle silinmesi gerekir. Kapılar, kapı kolları ve portmanto gibi mikrop taşıyabilecek bir çok nesne deterjanlı su ile iyice temizlenmelidir. Zemin temizliğinde dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Zemin halı ile kaplı ise vakumlu temizleme cihazları ile halının derinliklerine işleyen toz ve kir partiküllerinin halıdan uzaklaştırılması sağlanır.

Çıplak bir zemin mevcut ise fırça ile süpürülmeli ve ardından yine deterjanlı su ile iyice silinmelidir. Sonrasında zemine ayak basılmadan kurumaya bırakılması sağlanmalıdır. Ofis temizliği için bir diğer önemli husus ise pencerelerin ve kenarlarının iyice temizlenmesi gerektiğidir. Ofisler ortak kullanım alanları olmasından dolayı hızla kirlenebilir. Bu sebeple seçilen temizleme malzemelerinin her birinin kaliteli olması ortamda hijyeni sağlamak açısından önem taşır.

Söz konusu günlük ofis temizliği olduğunda ofislerin her mesai sonrasında havalandırılması görünür kirlerin temizlenmesi ve tozların alınması şeklinde belli bir düzen gerektirir. Masalar, dolapların yüzeyleri, elektronik cihazlar temizlenir. Bu alanların tozları alınır. Mutfak, tuvalet gibi ortamlara her gün hijyen kazandırılır. Bu tür alanların ortak olarak kullanılması daha hızlı kirlenmesine neden olacağından günlük ofis temizliği her gün belli bir stratejide gerçekleştirilmelidir.

Ofis Temizliği Faydaları

ofis temizliği faydaları

Ofislerde hastalık risklerinin önüne geçilmesi ofis temizliği faydaları sonucunun bir örneğidir. Performans düşüklüğü ihtimali de önlenerek personelin verimli şekilde çalışması sağlanır. Temiz alanlar insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerinde etkilidir. Aynı zamanda dışarıdan gelen insanların beğenilerinin  kazanılmasına yardımcı olur. Temizlik eşyaların korunmasında da etkilidir. Ofis ortamında bulunan mobilya, halı gibi bir çok nesnenin daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlar.

 

Temizlenen alanların daha kolay kullanılması sağlanarak yaşam kalitesi doğru oranda artar. Ofis temizliği faydaları dikkate alınarak bu alanların düzenli bir periyotta temizlenmesi halinde ve bu temizliğin iyi bir temizlik şirketine  yaptırılması durumunda zamandan tasarruf açısından da kazanım sağlanır. Her gün temizlenen alanların haftalık ve aylık temizlenmesi aşamasında en az zamanda bu uygulamanın gerekleştirilmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir