temizlik şirketleri
Temizlik Şirketleri Arasında Doğru Tercih Nasıl Yapılır?
30 Nisan 2018
düzenli ofis temizliği
Düzenli Ofis Temizliği Faydaları
15 Mayıs 2018

Ofis Temizliği İçin Doğru Temizlik Şirketi Nasıl Seçilir?

ofis temizliği

Ofis temizliği yaptırırken gerek fiyat gerekse hizmet kalitesi bakımından müşteri kitlesine hitap eden firmalar aranılan temizlik firmalarıdır. Bu firmaları bulabilmek için ise bazı kriterlerin dikkate alınması gerekiyor. Bu kriterler şöyle sıralanabilir:

  • Öncelikli olarak firmanın kurumsal kimliğe sahip olması
  • Personellerin davranış şekli
  • Taleplerin anlaşılmasının sağlanmasına önem verilmesi
  • Firmanın kullandığı temizlik malzemeleri
  • Uzmanlık alanı ve deneyimleri
  • Referans

Bir firma personellerinin memnuniyetini sağlıyor ise aynı zamanda müşterilerinin de memnuniyetini sağlar. Personel haklarına, iş güvenliğine önem veren ve oluşabilecek sorunlara karşı çözüm odaklı çalışan temizlik firmalarından hizmet alınmalıdır. Bu ise firmaların kurumsal kimliğe sahip olmaları ile ilişkilendirilebilir. Personellerin davranış şekli firmanın güvenirliliği hakkında bilgi veren bir diğer ayrıntı olarak karşımıza çıkar. Müşteri talepleri dikkate alınıyor ve hizmet periyodunda bu taleplere yer veriliyor veya yanlış anlaşılmadan dolayı telafide bulunuluyor ise bu temizlik şirketleri ile çalışılabilir.

Temizlik malzemeleri seçiminde güvenilir olmayan ve ağır kimyasallar içeren maddelerin kullanılmaması gerekir. Hem kişi sağlığı açısından zararlı olup hem de mekanda bulunan mobilya gibi nesnelerin ömrünün kısalmasına neden olur. Doğal temizleme malzemeleri kullanılarak temizliğin yapılması esas alınmalıdır. Bir temizlik şirketi için uzmanlık alanı ve deneyim önem verilmesi gereken bir başka konudur. Nasıl bir temizleme düzeni sağlanacağı ve zamanın nasıl kontrol altında tutulacağı son derece önemlidir.

Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Birinci adımda ofis temizliği çöplerin boşaltılmasını konu alır. Ofis çöplerinde genellikle kağıtlar yer aldığından dolayı çöplerin boşaltılmasına pek önem verilmez. Ancak meyve atıkları gibi koku yapabilecek kalıntılar var ise ofis çöplerinin her gün değiştirilmesi gerekir. Yanı sıra gün içinde sayısız atık kağıt bulunabileceği dikkate alındığında bu kağıtların çöpün dolması ile yerlere düşmesi ortamın kirli ve dağınık görünmesine sebebiyet verebilir.

ofis temizlik firması

Aynı zamanda çöp kutularının yüzeylerinin de temizlenmesine önem verilmelidir. İkinci adım düz yüzeylerin tozlarının alınmasıdır. Personelin uzanabileceği yerlerin tozlarının alınması ile birlikte ofiste bulunan eşyaların da tozları alınır. Telefon, masa, bilgisayar, fax, sandalye ve koltuklar temizlenmelidir. Ofis temizliği haftalık veya aylık olarak yapılıyor ise koltuklar silinmelidir. Ofislerin zeminleri halı, parke veya farklı şekillerde kaplı olabilir. Halı ile kaplı zeminlerde vakumlu temizleme makineleri kullanılmalıdır. Çünkü halı bünyesinde toz ve kir barındıracağından kirliliğin yalnızca süpürülmesi ile geçmesi mümkün değildir. Parke kaplı zeminlerde ise nemli bir mop ile silme işlemi yapılır ve ardından silinen zeminler kurumaya bırakılır. Personel son kontrolünü de sağladıktan sonra temizliği bitirebilir. Camların varsa açık muslukların kapatılması, kapı ve pencere kollarının silinmesi son kontrolün sağlanması aşamasında gerçekleştirilir.

Ofis Temizliği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Profesyonel olan temizlik şirketleri ofis çalışanlarının dikkatinin dağılmamasını konu alarak mesai saatleri dışında hizmet verir. Çalışma saatlerine uyum konusu dikkate alınarak hizmet veren temizlik firmalarından ile çalışılmalıdır. Temizleme esnasında gerek oluşabilecek dağınıklık gerekse tozların hava akımından dolayı yerden yükselmesi çalışan personellerin işlerine odaklanamamalarına neden olabilir.

Aynı zamanda etrafta bulunan cihazların temizlenmesi istenildiğinde personel bu cihazları kullanamayacağından dolayı gün içinde icra edilmesi gereken iş gerçekleşmeyebilir. Bu nedenlere bakılarak alanında güvenilir ve kaliteli hizmet veren temizlik firmaları mesai saatinden sonra veya mesaiye başlamadan önce hizmet vermelidir. Temizlik şirketleri saat başına göre fiyat hesaplamakta olup belirlenen saatin aşılması gerektiği durumda ekstra ücret talep edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir