ofis temizliği
Ofis Temizliği İçin Doğru Temizlik Şirketi Nasıl Seçilir?
10 Mayıs 2018

Temizlik Şirketleri Arasında Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

temizlik şirketleri

Çağımızın en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerinden biri haline gelen temizlik şirketleri konusunda doğru seçim yapılması hizmet alınan bu işten verim sağlanması açısından son derece önemlidir. Günümüzde yoğun tempo ile çalışılması insanların gerek evlerini gerekse iş yerlerini temizlemelerine yönelik kaliteli temizlik hizmeti almaları gerekliliğini ön plana çıkartıyor.

Temizlik hizmetinin bir ihtiyaç olduğunun anlaşılmasından bu yana bu hizmetin kendi mihverinde büyük bir ekonomi yaratması da bir hakikattir. Dolayısıyla rekabet ortamı da aynı oranda artış göstermekte ve buna yönelik hizmet kalitesi de farklılaşıyor. Neticede ise hangi temizlik şirketleri ile çalışılması gerektiği üzerine analiz edilerek karar verilmesi esas alınıyor.

Temizlik Şirketlerinin Hizmet Verdiği Alanlar

Ev temizliği, iş yeri temizliği, ofis temizliği, klinik temizliği, apartman, bahçe, restoran, parti sonrası temizlik, cam ve çatı temizliği temizlik şirketi olarak hizmet veren kuruluşların alanlarından bazılarıdır. Alanında uzmanlaşan bu şirketler daha kaliteli hizmeti vermeyi amaç edinirler. Mevcut alanların nasıl temizlendiği, hangi temizlik malzemelerinin kullanıldığı ve en önemlilerinden bir diğeri de zaman yönetimini en iyi şekilde sağlayabilmeleri bir çok temizlik şirketi arasında alanında uzmanlık sağlayan şirketleri  en çok tercih edilen şirketlerden yapar.

temizlik şirketi

Tüm alanlardaki temizlik faaliyeti belli bir periyota göre düzenlenir. Aylık, günlük veya haftalık olarak dizaynı sağlanan bu periyotlara göre zaman yönetimi ve nasıl bir uygulama yapılacağı belirlenir. Aylık temizlik yine temizliğin yapılacağı alanlara göre farklılık gösterebilir. Yine de benzer uygulamalar yapılır. Ev temizliği baz alındığında aylık olarak yapılacak uygulamada duvarların ve camların silinmesi, perdelerin yıkanması, halıların halı yıkama makinesi ile vakumlanarak temizlenmesi, mutfak dolaplarının temizlenmesi gibi ayrıntılı bir uygulama düzenlemesi yapılır.

Haftalık temizlik açısından bakıldığında tozun alınması, yüzeylerin silinmesi gibi aylık temizliğe göre daha kısa süren işler mevcuttur. Günlük temizlik için ise yapılan uygulama her gün toz alınması şeklinde devamlılık gösterir. Özellikle ofis ortamlarının ve diğer iş yerlerinin her gün tozunun alınması esastır. Hem müşteriler üzerinde doğru ve istenilen bir algı oluşturmak hem de iş yeri çalışanlarının motivasyonunu yükseltmek ve işlerine daha iyi konsantrasyon sağlamalarını hedef alarak ofis veya iş yeri temizliğinde temizlik şirketi hizmetlerinden yararlanılması sağlanmalıdır.

Temizlik Şirketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk etapta kurumsal kimliğe sahip olup olmadığının bilinmesine önem verilmelidir. Bu özellik firmaların güvenilirliği ile doğru orantılıdır. Kurumsal kimlik ile hizmet veren firmalar işlerini daha doğru ve özenli yapmaya ve kaliteli temizlik malzemelerini kullanmaya odaklanırlar. Bu prensip doğrultusunda çalışan firmalar personel haklarını koruma bilincinde olan, karşılaşılabilecek sorunlarda çözüm odaklı hareket eden ve temizlenecek alanların güvenle emanet edilebileceği şirketlerdir. İstanbul temizlik şirketleri referans konusuna oldukça ilgilidir denilebilir. Mevcut müşterilerin ağızlarından çıkan cümleler o temizlik şirketinin bir nevi reklamı olur. Olumlu sözler potansiyel müşterileri o temizlik firmasına yönlendirir. Uzmanlaşma ve deneyim temizlik şirketinin hizmet verdiği alanda o firmayı seçici yapar. Örneğin: Ofis temizliği üzerine yoğunlaşmış bir firma ev temizliği konusunda tecrübesiz olabilir.

Bu sebeple seçim yaparken firmaların uzmanlık alanlarının bilinmesi gerekir. Merdiven altı temizlik malzemelerinin kullanılmaması gerektiğinin farkında olan ve insan sağlığına olumsuz etki etmeyen malzeme kullanımına yer veren firmalar diğerlerinden ayırt edilir. Yetkililerin diyalogları firmanın nasıl bir stratejiye sahip olduğunun bilgisini verir. Bu durum hizmetten kaynaklanan olası problemlere karşı yetkililerin yaklaşımı hakkında önceden bilgi verir. İstanbul temizlik şirketleri arasında tercih yaparken bahsi geçen konulara dikkat edilmesi hizmetten verim alınmasını örneklendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir